Olympus E-PL3

Manuálne ostrenie
Redukcia červených očí

• som s nim velmi spokojna
    • nemam ziadne

S fotoaparatom som velmi spokojna mam kupovala som ho hlavne kvoli mojmu miminku a portretove fotky su fakt krasne a tiez video je krajsie ako v skutocnosti....

dobre

• , zakúpené v CEWE FOTOLAB

• Male rozmery,
    • skvela kvalita fotografii,
    • kvalitne prevedenie
    • Chyba grip v prednej casi,
    • uchopenie fotaku s vacsimi rukami nie je prilis pohodlne

Skvela kvalita za dobru cenu.

Videosekvencia
Typ snímača
CCD
Manuálne ostrenie
Redukcia červených očí

Počas niekoľkých posledných rokov si Olympus PEN vybudoval meno retro dizajnových, jednoducho ovládateľných kompaktných fotoaparátov s výmennými objektívmi, ktoré dokážu zachytiť záber vo veľmi vysokej kvalite. Nový PEN Lite (E-PL3) robí to isté, ale ešte omnoho viac. Poskytuje schopnosti a funkcie zrkadlovky, ale v ešte menších rozmeroch a jednoduchšie, než predtým. Cena DATART.SK obsahuje RP, ...

• Veľký snímač
    • Skvelý výkon v malom tele
    • Neskutočné množstvo možností
    • Robustné telo
    • Prakticky žiadny grip
    • Dosť zle fungujúca SW stabilizácia pri nahrávaní videa

Hlavnou výhodou aj nevýhodou sú rozhodne kompaktné rozmery. Výhoda preto, lebo sa dá veľmi ľahko prenášať. Nevýhoda preto, lebo tie rozmery sú dohnané tak do extrému, že fotoaparát nemá zabudovaný blesk (dostanete k nemu jeden maličký nasaditeľný), nemá hľadáčik (to ale bude amatérom podobným mne úplne jedno) a postráda grip, aj keď toto by sa do istej miery dalo poriešiť, veď konieckoncov na novších modeloch to poriešené je.
    Prítomný je displej sklopiteľný nadol (45°) aj nahor (90°) s dostatočným rozlíšením ktorý ale žiaľ kvôli svojej vyklopiteľnosti trochu zavadzia pri manipulovaní so smerovým tlačidlom.
    Konštrukcia je robustná, čo však znamená vyššiu hmotnosť a spolu s veľmi skromným gripom trochu (dosť) horšie držanie jednou rukou.
    Video vie pri dostatočnom svetle nahrávať celkom slušné, vrátane stereo zvuku. Autofocus je ale v nahranom zvuku celkom počuteľný, osobne by som teda odporúčal používať len režimy S-AF (zaostrenie natlačením tlačidla) a MF.
    Pokiaľ ale ide o fotenie, ťažko v tejto cene hľadať nejaké nedostatky. Možností tu je dosť snáď aj pre ľudí čo radi experimentujú a umožnia okrem iného aj kompenzovať nedostatky ktoré prináša tento formát.
    Dodávaný objektív postačí na akékoľvek bežné fotenie, či už makra (na to je ale potrebné použiť iný zdroj svetla ako dodávaný blesk), či krajiniek kde nie je potrebný nejak veľký zoom.
    Baterka vydrží zhruba deň fotenia, resp. niečo okolo 300 fotiek bez použitia blesku.
    K fotoaparátu je možné dokúpiť kopec vecí, nie je teda problém ani s teleobjektívmi, spúšťami na kábliku a inými volovinkami.

• som s nim velmi spokojna
    • nemam ziadne

• Male rozmery, rychlost, prevedenie
    • Ovladanie, moznosti nastavenia
    • Priblizne rovnaka kvalita vystupu ako pri "beznych" zrkadlovkach
    • Pre taku malu vahu stacia aj lahke stativy
    • Vstavana automatika a prednastavene rezimy si poriadia pri "rychlom" fotografovani
    • Ak je cas na manualne nastavenie, nieje problem. Fotoaparat ma dostatok moznosti.
    • Kvalitne objektivy pomerne dost drahe
    • dodavany blesk je taka nudzovka

Ak na turistiku nechete tahat tazku zrkadlovku, pritom chcete spravit zaujimave fotky (experimentovanie) tento fotoaparat je dobra volba volba.
    Zopar znamych co maju tento fotoaparat a sucasne aj velku zrkadlovku zacinaju uprednostnovat prave taketo male lahke riesenie.

dobre

• kopec nastaveni
    • rychly
    • vyborny obraz
    • malicky
    • kvalitne AVCHD video
    • blesk v dodavke
    • dobra podpora manualnych objektivov
    • za tu cenu super
    • len 12 Mpix
    • velmi zla SW stabilizacia videa, treba stativ
    • slabsia interna stabilizacia oproti konkurencii
    • video nema moznost 25 FPS, len 30FPS

Rozmazanie je casto sposobene "shutter shock"-om, musi sa nastavit antishock nastavenie aspon na 1/8. Znizi to ale FPS.

Dalsie rozmazanie moze byt aj vdaka vstavanemu stabilizatoru - IBISu, za dobreho svetla a foteni "na siroko" je lepsie ho vypnut.

Kazdy objektiv je inak ostry pri roznych nastaveniach clony a mm . Dobre je pozriet napr. http://slrgear.com/reviews/showcat.php/cat/7

Takisto je nutne vypnut stabilizaciu pri natacani videa a dat fotak na stativ. E-PL3 ma uplne zufalu software stabilizaciu a obraz vo videu plave, mozno to PL5 ma uz lepsie.

Doporucujem tiez vypnutie odsumovania - zlepsi kresbu , ma to aj vyhodu ze zvysi FPS.

Pre portretove a tele fotky je dobre dokupit olympus 40-150mm, da sa zohnat aj novy za 120E (napr. vo fotolab.sk)
    Dalej je vhodne dokupit nejaky manualny 50mm objektiv s redukciou napriklad olympus OM F1.8, da sa zohnat do 50E . Tie treba pre dobru kresbu pouzivat okolo F5.6 , F8 , pri slabom svetle pride vhod aj ten F1.8

• , zakúpené v CEWE FOTOLAB

• Male rozmery,
    • skvela kvalita fotografii,
    • kvalitne prevedenie
    • Chyba grip v prednej casi,
    • uchopenie fotaku s vacsimi rukami nie je prilis pohodlne

Skvela kvalita za dobru cenu.

• , zakúpené v HEJ.sk

• Kompaktné rozmery
    • Kvalitný obrazový vystup
    • Naklápací display
    • FullHD Video + Stereo zvuk
    • Niekedy sporné zaostrovanie - nie často

Som veľmi spokojný. Za svoje peniaze som dostal to čo som chcel a do velkej miery mi dokáže nahradiť zrkadlovku