Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Digitálne fotoaparáty

Ako vybrať digitálny fotoaparát?

Vybrať vhodný digitálny fotoaparát nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V nasledujúcom texte vám preto poradíme, akými pravidlami sa pri výbere riadiť a na čo sa zamerať.

Odkazy na osvedčených výrobcov: CanonNikon, Olympus, PanasonicSony

Dvakrát meraj a raz rež

Prvú vec, ktorú by ste mali urobiť, predtým ako sa pustíte do výberu svojho nového digitálneho fotoaparátu, je zamyslieť sa nad nasledujúcimi otázkami:

Základné delenie digitálnych fotoaparátov

Je zrejmé, že každý fotografujeme niečo iné, a tak kladieme na fotoaparát odlišné požiadavky. Práve podľa toho môžeme začať s výberom vhodného digitálneho fotoaparátu. Z konštrukčného hľadiska sa dajú digitálne fotoaparáty rozdeliť do troch skupín:

Kompaktné fotoaparáty

Väčšina bežných fotografov chce zaznamenávať svoju rodinu a priateľov, dovolenku a všetky pekné okamihy každodenného života. Nemajú žiadne zvláštne požiadavky na najrôznejšie funkcie, chcú jednoducho len fotiť a nestarať sa veľmi o to, ako to funguje. Pre takýchto fotografov sú určené predovšetkým kompaktné fotoaparáty s jednoduchým ovládaním, dostatočným množstvom automatických programov a zoomom s malým rozsahom (3x-5x), ktorý je pre tento spôsob fotografovania najvhodnejší. Dôležitou výhodou kompaktných fotoaparátov sú tiež ich malé rozmery, vďaka ktorým môžete mať foťák stále pri sebe.

Digitálne zrkadlovky

Pre pokročilých amatérov a profesionálov, ktorí fotografujú najrôznejšie rýchle akcie a športy, alebo majú vysoké nároky na kvalitu výsledných snímok, sú určené tzv. pravé digitálne zrkadlovky. Tie sa niekedy označujú aj ako DSLR (z anglického Digital Single Lens Reflex). Zrkadlovky získali svoj názov podľa zrkadla, ktoré odráža obraz z objektívu do optického hľadáčika. Vidíte teda presne to, čo objektív, bez akéhokoľvek oneskorenia a skreslenia.

Objektív alebo vaše tretie oko

Kompaktné fotoaparáty

V dnešnej dobe sa na kompaktných fotoaparátoch používajú takmer výhradne objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou, teda zoomy. Ohnisková vzdialenosť (fotografovia často hovoria len ohnisko) udáva uhol záberu a kvôli lepšej názornosti je väčšinou tzv. prepočítaná na kinofilm. Čím menšie číslo na ohnisku je, tým širokouhlejší záber urobíme (z rovnakej vzdialenosti od objektu sa na fotografiu zmestí širší záber).

Digitálne zrkadlovky

Objektívy k digitálnym zrkadlovkám nájdete v samostatnej sekcii - objektívy.

Rozlíšenie

Rozlíšenie v megapixeloch je vlastne vynásobenie výšky a šírky snímky v obrazových bodoch (teda z koľkých miliónov bodov je snímka zložená). Na prezeranie snímky na bežnom monitore (1024x768) by vám teda prakticky stačilo 0,8 megapixelov. Ak však zo snímky budete chcieť urobiť výrez alebo ju vytlačiť a použiť ako novú fotografiu, bude už príliš malá. Pre fotografiu 10x15 stačí rozlíšenie 3MPx.

Zoom - priblíženie

Priblíženie delíme na optické, kedy sa približuje pomocou optických členov a nie je tým nijako zhoršená kvalita fotografie a na digitálne, čo je vlastne len výrez z originálneho obrázku a preto trpí kvalita obrázku.

Pamäťové karty

Pamäťová karta je záznamové médium, ktoré je možné používať aj v iných prístrojoch (mobily, mp3 prehrávače, GPS atď. Aj s ohľadom na to odporúčame SD kartu, ktorá je najrozšírenejšia. Každú pamäťovú kartu je možné vymazávať aj prehrávať. 

Zdroje energie

Pri výbere digitálneho fotoaparátu je rovnako potrebné venovať dostatočnú pozornosť použitému zdroju energie. V podstate sa používajú dva systémy:

  • tužkové dobíjacie akumulátory alebo alkalické batérie.
  • Li-ion a Li-pol akumulátory.

Obidva systémy majú svoje výhody aj nevýhody a nedá sa jednoducho povedať, ktorý je lepší.

Ďalšie vlastnosti

Materiál tela prístroja

Z hľadiska funkcie nie je tento parameter dôležitý, avšak kovové fotoaparáty veľa používateľov preferuje.

Odolnosť

Odolnosť prístroja je naopak pre mnohých z nás dosť dôležitý parameter. Ako je uvedené vyššie, odolnosť nie je závislá ani tak na materiále, ako je predovšetkým na konštrukcii prístroja.

Stabilizátor

Stabilizátor obrazu, ktorým sú vybavené niektoré prístroje, je schopný do istej miery zabrániť rozostrenie snímok.


Autor článku: Megapixel.cz
 

Porovnať digitálne fotoaparáty