Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Digitálne fotoaparáty

Slovník výrazov

Stabilizácia obrazu
Výborná funkcia, ktorú však nesmiete preceňovať.
Prakticky zabraňuje miernym otrasom a zlepšuje tak ostrosť obrazu. Pomôže len na statické objekty, na fotografovanie pohyblivého objektu väčšinou nepomôže.

Megapixely (Rozlíšenie)
Dôležitý údaj, ale nad určitou úrovňou (cca 6 Mpix) v podstate zbytočný.
Rozlíšenie v megapixeloch je vlastne vynásobenie výšky a šírky snímky v obrazových bodoch. Na prezeranie snímky na bežnom monitore (1024x768) by vám teda prakticky stačilo 0,8 megapixelov.
Na vytlačenie snímok je však potrebné lepšie rozlíšenie. Bez toho, aby sme zachádzali do podrobností, na vytlačenie fotografií 10x15 cm vám stačia 2 mpix. Určite je dobré mať rezervu, preto je dnes minimálne odporúčaný cca 4 mpixel, dôvodom je aj možnosť tlače výrezov a ďalšia práca so snímkami. Dôležité je tiež uvedomiť si, že čím väčšie rozlíšenie, tým viac miesta zaberie snímka na pamäťovej karte. Viac o rozlíšení nájdete v zvláštnom radcovi Koľko megapixelov potrebujem?

Optický zoom
Jedna z podstatných funkcií fotoaparátu.
Jednoducho povedané jedná sa o schopnosť optického priblíženia vzdialeného objektu a oceníte ho vždy, keď sa k objektu nemôžete dostatočne priblížiť. Je potrebné ho dôsledne odlišovať od digitálneho zoomu, na rozdiel od ktorého nedochádza pri optickom priblížení k zníženiu kvality obrazu.
Pozor však na to, že pri priblížení 6x a viac je prakticky nemožné vytvoriť ostrú snímku bez statívu; čím väčšie priblíženie, tým viac rozostrenia spôsobí roztrasená ruka.

Digitálny zoom
Ako rozhodovacie kritérium ho úplne ignorujte.
Na letákoch sa často stretnete s fantastickým údajom o zoome, ktorý je buď digitálny alebo dokonca súčet digitálneho a optického. Odporúčame však brať do úvahy len ten optický. Digitálny je vlastne vytvorenie výrezu z fotografie a jeho roztiahnutie do plného rozmeru; tým dochádza k strate kvality a oveľa lepšie si túto úpravu dokážete urobiť na počítači. Pri turistickom fotografovaní ho samozrejme občas môžete použiť z pohodlnosti, pokiaľ vám výrazne nízka kvalita snímky nevadí alebo ako nekvalitnú náhradu ďalekohľadu.

Pamäťová karta
Kvalitná a znovu použiteľná náhrada klasického filmu; záleží nielen na veľkosti, ale aj na type.
Čo sa týka veľkosti, jednoducho povedané čím väčšia, tým lepšie. Môžete sa však stretnúť s tým, že extrémne objemné karty fotoaparát neprečíta. Pri bežných veľkostiach (do 2 GB) by ste nemali mať problém.
Existuje cca desiatka typov kariet, pričom medzi sebou nie sú kompatibilné. Aj keď laik nepozná v kvalite rozdiel, je dobré vybrať fotoaparát, ktorý používa rovnakú kartu, ako napríklad váš mobilný telefón, PDA zariadenie, atď. Viac v radcovi Akú pamäťovú kartu vybrať?

EXIF (Exchangeable Image File)
EXIF je formát na uloženie informácie o snímke priamo do súboru fotografie. Dá sa uložiť všetko o nastavení fotoaparátu pri vytvorení snímky (clona, režim, použitý fotoaparát, čas, ?)

Citlivosť ISO
Tak isto ako na klasickom fotoaparáte, čím viac prirodzeného svetla, tým menšia citlivosť je potrebná, aby fotografia verne zachytávala skutočnosť. Väčšina fotoaparátov nastavuje citlivosť automaticky. Je dobré vedieť, že čím väčšia citlivosť, tým nižšia kvalita výslednej snímky (kvôli rastúcemu šumu).

JPG (alias JPEG)
Formát uloženia súboru, ktorý je dnes najbežnejší a dá sa prezerať prakticky na ľubovoľnom prístroji: počítač, mnohé DVD prehrávače, fotorámiky, PDA, ? JPEG je väčšinou komprimovaný, čo prináša úsporu miesta, ale znižuje kvalitu snímky.

RAW
Formát uloženia snímky bez akejkoľvek kompresie, ktorý preto zaberá viac miesta, ale zachováva maximálnu kvalitu.

http://www.megapixel.cz/slovnik

Porovnať digitálne fotoaparáty